Časté otázky

Od kdy mohou děti plavat v bazénu?

Do našich kurzů zveme děti od 6ti měsíců.  Do té doby miminko vítá klid a pohodu domova, vlídnou náruč rodičů. Jeho smysly se probouzí, postupně se seznamuje se svým okolím, vyvíjí se jeho motorika. V tomto období doporučujeme zkusit první „doteky vody“… s miminkem můžete začít plavat doma, ve vaně, pod vedením naší lektorky. Během prvních měsíců života vašeho děťátka určitě není důvod spěchat mezi další děti a dospělé! 

Může dítě začít plavat kdykoliv?

Určitě ANO. Lépe začít kdykoliv, nežli to nezkusit vůbec. Samozřejmě je vhodné začít co nejdříve – nejmladší děti nejlépe přijímají a zvykají si na vámi nabízené aktivity, sdílejí s vámi radost i nadšení. Vzájemně sdílený prožitek z vody je pak velmi silný… Jak děti rostou, dostávají svůj „rozum“ a jejich adaptace na prostředí a novou aktivitu může vyžadovat více času…ale i to je velice individuální. U starších dětí již hraje stále více roli motivace, zaujetí hrou, dalšími dětmi, pomůckami…

Nabízíte zkušební lekce?

Ano, ale… Na průběh našich lekcí se můžete kdykoliv v době plavání zajít podívat – stačí se domluvit. Pokud to rodiče vyžadují, nabídneme jim i možnost si „zaplavat“ v probíhající lekci daného kurzu.  Ale je to tak, že každé dítě potřebuje, stejně jako dospělý, určitý čas na to, aby přivyklo novému prostředí, akustice, lidem, množství vody v bazénu, nové aktivitě, dalším dětem...k tomu všemu přidejte váš vlastní „neklid a nejistotu“ spojenou nejenom s lekcí první, ale většinou ještě s dvěma, třema následujícími. Jak se zklidňují rodiče, přivykají svým lekcím také děti. Z toho vyplývá, že jedna zkušební lekce vám neusnadní volbu zda plavat, nebo ne. Doporučuji před nastoupením do kurzu si bazén vyzkoušet individuálně – seznámit se tak s prostředím a zázemím.  Přesto lze z našich kurzů do odplavání třetí lekce odstoupit – je to pro případ, že rodiče zjistí, že jim vlastně plavání vůbec nevyhovuje, že jsou nespokojeni s průběhem lekcí či se vyskytne jiný nepřekonatelný problém. 

Co když bude dítě přesto plakat několik lekcí?

Záleží na tom, jak velké děťátko to bude…zkraje kurzu doporučujeme skutečně vyčkat několik lekcí a soustředit se na vlastní klid a pohodu – přijít na bazén včas, miminko ještě nakojit nebo většímu dítěti nabídnout menší svačinku, zklidnit dítě po sprchování (to některým dětem vadí…), prohlédnout si vše, nechat dítě „rozkoukat“… Pokud se adaptace nedaří, potom zkoušíme individuální přístup…snažíme se rodičům s uplakaným vodáčkem nabídnout více možností jak dítě zklidnit a zaujmout – není potřeba se účastnit všech aktivit v lekci, bazén je velký  a je možnost najít si „svůj“ prostor, dítě může lekci jen sledovat, je možné mu nabídnout hračku… k využití se nabízí i vířivka. Někdy stačí jen sledovat dění ve vodě ze břehu a zapojit se do lekce později…možností je hodně každá lektorka vám v takovém případě ráda poradí a vyjde vstříc.

Lze lekce plavání nahrazovat?

Ano, v našich kurzech funguje systém náhradních lekcí a není důvod o předplacené lekce přicházet.

Co když dítě onemocní dlouhodobě?

Vždy se snažíme vyjít rodičům vstříc a v takových případech najít individuální řešení.  Nemoc dítěte si nikdo nepřeje a určitě není důvod kvůli tomu přicházet o uhrazené kurzovné.

Může s námi do vody tatínek, babička či jiný doprovod?

Ano. Kapacita našich bazénů to umožňuje a pro děti  i rodiče je pak taková lekce zcela jiným zážitkem! V našich nedělních kurzech předpokládáme účast obou rodičů s dítětem, ve všední dny lze další vstup doprovázející osoby do bazénu a relaxace jednorázově doplatit.

Kolik dětí je ve skupince?

Max. 8…v průměru se jich v lekcích schází přibližně 6 a jsou období, kdy i méně.

Rádi bychom plavali, ale naše dítě má ekzem…?

Ekzemy jsou poměrně častým trápením dětí i rodičů. Kdo s tím má zkušenost, ví, že se často chovají nevyzpytatelně, každému reagují jinak a jejich „spouštěčem“ bývají rozdílné faktory. Vše je potřeba vyzkoušet…Každopádně doporučujeme dětem s ekzémem nebo i jen výrazně citlivější pokožkou před plaváním, ještě doma, ošetřit celé tělíčko „hutným“ krémem, vazelínou, který vytvoří na pokožce trvanlivější ochrannou vrstvu. Odplavete si svou lekci, využijete saunu a relaxaci a nakonec, po osprchování, dítěti znovu tělíčko důkladně protřete olejem či jiným přípravkem, který používáte pro zklidnění a výživu jeho pokožky.

Když budeme plavat…KDY začne naše dítě plavat samo?

Název „plavání kojenců“ je malinko zavádějící – nejedná se samozřejmě ještě zdaleka o plavání či výuku plaveckých stylů.  Voda je dětem blízké prostředí – vždyť v ní prožili celý svůj vývoj! Všichni víme, že pobyt ve vodě přináší rehabilitační i relaxační účinky…proč tedy plavat s dětmi již od miminka?
- voda podporuje rozvoj citových vazeb mezi děťátkem a rodiči – máte velice úzký kontakt, čas v bazénu věnujete skutečně jen sobě navzájem – nic vás neruší, máte možnost odložit jiné starosti, budujete vzájemnou důvěru ve své schopnosti
- Pomáháte správnému vývoji psychomotorických dovedností svého dítěte, voda je výborným rehabilitačním prostředím – pomáhá s odstraněním některých svalových  disbalancí, skvěle doplňuje např. Vojtovu metodu cvičení…už plavání nejmenších miminek je „sportovním“ výkonem, je však vyvážen také velice potřebnou a příjemnou relaxací…
- Vytváříte dítěti od malička zdravé návyky, učíte ho spojení aktivit potřebných s těmi příjemnými a zábavnými, kontaktem s dalšími dětmi podporujete  jeho sociální rozvoj, učíte ho odvaze, budujete jeho sebevědomí, učíte ho jeho samostatnosti ve vodě (bezpečnostní hledisko)
SKUTEČNĚ PLAVAT začínají děti trénované přibližně kolem třetího roku – stávají se ve vodě samostatnými. Pohybují se pod vodou, umí si „přidechnout“, dostanou se tam, kam potřebují. Nemají strach. Jak roste jejich síla a pohybová koordinační schopnost – vědomý, vedený pohyb končetinami – blíží se podoba jejich plavání skutečnému plaveckému stylu. Kolem pátého roku začínají být tyto děti schopné začít koordinovat pohyb s dechem a výuka dalších stylů je velice rychlá. Je důležité si uvědomit, že k tomu všemu děti dochází přirozenou cestou – v klidu, zábavnou formou a vždy pomocí aktivit odpovídajících jejich schopnostem a možnostem. 

Od kdy mohou děti do sauny? Není to nebezpečné…?

SAUNA je výborným doplňkem aktivit ve vodě! Při plavání děti podávají „sportovní“ výkon, v sauně se uvolní, odpočinou si a prohřejí se. Sauna u našich bazénů je vyhřátá jen na cca 80°C a děti v ní zůstávají jen tak dlouho, jak potřebují, jak je jim příjemné. Nejdéle vydrží většinou právě miminka – teplo mají rády a ještě se tam „nenudí“…Jedná se o pobyt v rozmezí  5-10min. Nejde tedy o klasické saunování  jako u dospělých! I tak se děti po rozehřátí krátce ochlazují – otužují se a vy tak od útlého věku zvyšujete celkovou odolnost jejich organismu. V severních zemích znají účinky sauny velice dobře a jejich využívání je velmi rozšířeno. Ozdravné zahřívání a následné ochlazování podstupují dospělí stejně jako děti od nejútlejšího věku.

Jak kurz postupuje – navazují lekce na sebe?

Ano, lekce na sebe navazují, navazují na sebe i kurzy. Skladba lekce vždy vychází z věku dětí a jejich motorických schopností a dovedností, dále se přizpůsobuje jejich šikovnosti a pokročilosti.
U miminek převažuje klid a blízký kontakt s rodičem, zpíváme. Jak začínají lézt a sedět, přidává se i více pohybových aktivit ve vodě, zařazují se říkanky s doprovodným pohybem končetin dětí.
Začínáme skákat a vedeme děti plynule k nácviku šipky…postupně se děti rodičů pouští, začínají využívat plaveckých pomůcek, zapojujeme hry, vzájemnou motivaci dětí mezi sebou…a to už není daleko k samostatnému pohybu pod vodou a následně i nad vodou. 

Nejsem dobrý plavec – je to problém?

Spousta rodičů přichází do našich kurzů právě proto, že sami k vodě důvěru nemají a nechtějí tento strach přenášet na své děti. Často se jedná o negativní zážitky z dětství. Rádi vám je pomůžeme překonat! Vlastní dítě vás učí tolika dovednostem – věřte, že vám pomůže překonat i váš strach z vody, z plavání, z potápění…
Je to tak, že „příklady táhnou“…tím mám na mysli fakt, že náš vlastní rodičovský příklad je pro děti nejlepším návodem pro to, co mají dělat. Žádné vysvětlování, zkrátka ukázka. Děti nás chtějí napodobovat, chtějí naše činnosti s námi sdílet, chtějí být jako my. Dychtivé očekávání vašeho děťátka vám nedovolí vynechat některou z aktivit. A vaše touha nabídnout svému dítěti každý z podnětů vás posunuje ve vlastní odvaze. Každá lektorka vám ráda pomůže, naučí vás, jak pracovat s dechem. O všem máte možnost s námi mluvit…a vše se nejlépe „zpracuje a zažije“ na plavacím pobytu. Kontakt s vodou je tam velice intenzivní a je čas na mnoho věcí, ke kterým se v běžné lekci nedostaneme. Důkazem pro vás může být, že i skutečnost, že několik z našich lektorek prošlo stejnou cestou a zpracováním svého strachu z vody objevili její kouzlo a zůstaly u ní…

PLAVECKÉ KURZY TPL_ALTCOLLAPSE

ČLÁNKY, REPORTÁŽE TPL_ALTCOLLAPSE

  • Family Star
  • Mladá fronta, magazín
  • Ona.. jak se u nás plave

DÁRKOVÝ POUKAZ TPL_ALTCOLLAPSE